NIE MIELONE I NIE SCHABOWE. ZA KOMUNY BABCIA SERWOWAłA JESZCZE LEPSZE KOTLETY

Poszukujesz inspiracji na obiad? Pomysł warto zaczerpnąć z przepisów, które były popularne w przeszłości. Rumsztyk dawniej był prawdziwym hitem w restauracjach i zdaniem wielu osób smakował znacznie lepiej niż schabowy. Dobrze przygotowany rumsztyk potrafi zadowolić nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Jeżeli w twoim domu zgromadziłeś różne książki kucharskie, w tym te zawierające przepisy twojej babci lub mamy, warto od czasu do czasu do nich wracać. Wśród tych starych i sprawdzonych receptur można odnaleźć prawdziwe kulinarnie perełki, takie jak przepis na rumsztyk. Poniżej znajdziesz sposób na przygotowanie tego dania w najbardziej klasycznej wersji, czyli pod pierzynką z delikatnie duszonej cebuli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Łososia i szparagi podaję tylko w łódeczkach. Za każdym razem robią furorę

Czym jest rumsztyk? Jak go przyrządzić?

Rumsztyk w czasach PRL był szlagierem każdej restauracji. Przygotowanie go w dzisiejszych czasach nie stanowi żadnego problemu. Składniki, z których jest przyrządzany, są łatwo dostępne, a jego smak jest bardzo zbliżony do smaku tradycyjnych kotletów mielonych. Czym różnią się te potrawy? Rumsztyk przygotowuje się z mięsa siekanego lub grubo mielonego, mielone zaś powstaje z mięsnej drobno zmielonej masy, do której, w przeciwieństwie do rumsztyku, dodaje się jajko, a całość smaży w bułce tartej. Rumsztyk nie wymaga tych dodatków.

Rumsztyk to soczysty kotlet przygotowany z wołowiny, choć równie dobrze smakuje w wersji z dodatkiem mięsa wieprzowego. Dodatek wieprzowiny sprawia, że danie jest ostatecznie bardziej soczyste (wołowina sama w sobie jest mięsem dość suchym, dlatego dodatek wieprzowiny może okazać się kluczowy). Rumsztyk podaje się pod pierzynką z delikatnie duszonej cebuli.

Zobacz także:

Grill węglowy czy elektryczny? Oto porównanie i wybór najlepszego

Do rumsztyka doskonale pasuje purée ziemniaczane. Jest to idealne uzupełnienie dania, które nie tylko smakuje wyśmienicie, ale również prezentuje się pięknie na talerzu. Purée ziemniaczane, dzięki swojej kremowej konsystencji, doskonale komponuje się z soczystym rumsztykiem i delikatnie duszoną cebulą.

Rumsztyk wołowy z cebulą. Przepis

Składniki:

  • 300 g łopatki wieprzowej (posiekanej lub grubo mielonej),
  • 300 g mięsa wołowego (posiekanego lub grubo mielonego),
  • 4 cebule,
  • sól i pieprz do smaku,
  • kilka łyżek zimnej wody,
  • tłuszcz do smażenia.

Przygotowanie:

  1. Mięso przełóż do miski, dopraw solą i pieprzem i dodaj kilka łyżek zimnej wody.
  2. Wymieszaj dokładnie mięsną masę i uformuj z niej kotlety nieco większe od tradycyjnych mielonych o lekko wydłużonym kształcie.
  3. Rozgrzej na patelni tłuszcz. Kiedy będzie gotowy, wyłóż kotlety i obsmaż je z dwóch stron, aż zarumienią się.
  4. Podsmażone kotlety zdejmij z patelni i na tym samym tłuszczu podsmaż cebulę pokrojoną w piórka.
  5. Kiedy będzie ładnie zarumieniona, z powrotem wrzuć kotlety na patelnię. Dodaj odrobinę wody, przykryj całość i duś ok. 5-7 minut (ewentualnie dopraw jeszcze raz solą i pieprzem).
  6. Gotowe danie podawaj z ziemniaczanym purée.

Zobacz także:

Grillowana karkówka w marynacie miodowo-czosnkowej z wiosenną sałatką. To mój sprawdzony pomysł na obiad

Czytaj także:

Za komuny babcia najczęściej robiła kotlety słoneczne. Ten smak pamiętam do dziś

Królewskie kotlety mielone. Dodaj odrobinę nietypowego składnika

Zamiast robić deser, zawinąłem w nie mięso mielone. Powstały kotlety lepsze od klasycznych

2024-05-06T12:49:04Z dg43tfdfdgfd