MAłO KTO O NIEJ SłYSZAł, A TO PRAWDZIWY SKARB. WRZUć DO ZUPY I PATRZ, JAK BOCZKI TOPNIEJą W OCZACH

Piżmian jadalny, znany bardziej jako okra, znany jest od wieków i to nie tylko w kuchni. Choć wciąż uchodzi za warzywo raczej egzotyczne, coraz częściej pojawia się w sklepach. Jak smakuje okra, jak ją przyrządzić i dlaczego warto włączyć ją do jadłospisu?

Okra znana jest nie od dziś, choć w Polsce nie należy do roślin popularnych w kuchni. Strączki o charakterystycznym kształcie jadane są jak fasolka, ale warzywo to stosuje się też do zagęszczania zup i sosów. Znana jest pod różnymi nazwami, także jako piżmian jadalny, lady’s finger (kobiece palce) i ketmia jadalna.

Zobacz wideo Nietypowe dodatki do rosołu. Nawet teściowa poprosi Was o przepis!

Jak smakuje okra? Nie tylko wygląd zwraca uwagę

Smak tego warzywa niektórzy porównują do cukinii, bakłażana lub zielonej fasolki szparagowej. Niektórzy zwracają uwagę na łagodny, lekko trawiasty i świeży smak. Najbardziej charakterystyczny dla okry jest jednak miąższ, gęsty i kleisty, ze śluzem pochodzącym z błonnika. Okrę można jeść w całości razem z nasionami zarówno po ugotowaniu lub podgotowaniu, jak i na surowo. Bez obróbki termicznej piżmian jadalny smakuje trochę jak zielona papryka.

Okra Premsinee1987 / Shutterstock

Dlaczego warto jeść okrę? Ma mnóstwo cennych składników, a mało kalorii

Okra ma stosunkowo niewiele kalorii, bo zaledwie 33 g kcal w 100 g. Ma za to dużo błonnika (3,2 g), wapnia (82 mg), potasu (299 mg) i witamin. Nasiona z kolei zawierają mnóstwo cynku. Jest też kopalnią antyoksydantów. Dietetycy wskazują na szereg korzystnych właściwości tego warzywa, m.in. na trawienie, łagodzenie zmian wrzodowych, wsparcie układu odpornościowego. Piżmian obniża też poziom glukozy we krwi. Warto więc go włączać do diety szczególnie podczas odchudzania, choć należy pamiętać, by nie spożywać okry w dużych ilościach. Zawiera bowiem dużo szczawianów, które mogą przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych, a fruktany w nadmiarze mogą z kolei prowadzić do nieprzyjemności związanych z układem trawiennym.

Jak jeść okrę? Wrzuć ją do zupy zamiast śmietany

Strąki możesz gotować, piec w piekarniku, grillować i podawać jako dodatek do obiadu lub sałatki. Możesz też jeść je na surowo, a po pokrojeniu wrzucić do sosów i zupy. Okra świetnie sprawdzi się tu jako naturalny zagęstnik. Wszystko za sprawą miąższu, który będzie zdrowszym i niskokalorycznym zamiennikiem dla śmietany i zasmażki.

2024-04-19T06:44:10Z dg43tfdfdgfd